środa, 26 listopada 2014

Domowe sushi

Nie jestem mistrzem sushi, więc na pewno nie zdradzę Wam wszystkich tajników i technik przygotowywania surowej ryby :). Robienia sushi nauczyłam się z książek kucharskich poświęconych temu tematowi oraz z filmików zamieszczonych w internecie. Można w nich zobaczyć jak poskładać poszczególne składniki z ryżem na płatach nori, żeby sushi było nie tylko smaczne, ale także wyglądało jak kulinarne dzieło sztuki. 

Przygotowujemy sushi przede wszystkim z łososia - jest to ryba powszechnie dostępna, hodowlana, łatwo o świeżą na przydomowym bazarku, a ponad to nie jest, jak tuńczyk, zagrożona wyginięciem (w ostatnim czasie właśnie z tego powodu w naszym domu, pomimo, że bardzo lubimy np. sałatkę z tuńczykiem, staramy się jak najbardziej ograniczać ten rodzaj mięsa w naszym menu). 


Składniki: 
łosoś
1 szklanka ryżu do sushi
ocet ryżowy, cukier, woda, sól
kilka liści sałaty
marchewka
zielony ogórek
avocado
serek śmietankowy (np. Piątnica)
nori
duże krewetki
sezam (czarny i biały)

Ryż do sushi przygotowujemy zgodnie z opisem na opakowaniu, dodajemy świeżo po ugotowaniu ocet ryżowy wymieszany z cukrem, wodą i solą - zgodnie z przepisem na opakowaniu. Sałatę rwiemy na małe kawałki, ogórek kroimy w bardzo cienkie słupki, usuwając wcześniej nasiona, avocado kroimy na pół i dzielimy na słupki. A teraz zawijamy razem z rybą na małej bambusowej matce - nie zniechęcajcie się, jak na początku nie wychodzi, trzeba po prostu kilku zepsutych rolek maków, żeby zdobyć wprawę. 

Trochę więcej zabawy jest z przygotowaniem nigiri z krewetkami. Tutaj potrzeba trochę więcej praktyki. My krewetki zawsze gotujemy, następnie lekko nacinamy żeby usunąć czarną żyłkę  i po małej gimnastyce z dopasowaniem do przygotowanej porcji ryżu obwiązujemy cieniutkim paskiem nori (po lekkim nawilżeniu łatwiej można go przyciąć ostrymi nożyczkami). Bez nori też smakuje świetnie i na początku pewnie będzie trochę łatwiej zrobić :-).
Jako dekoracja doskonale sprawdza się też sezam, który można kupić w dwóch kolorach. Czarny kontrastuje z ryżem i przez to jest zdecydowanie częściej stosowany jako uzupełnienie california maków (można też obtoczyć je w czerwonym albo czarnym kawiorze).
Tak naprawdę ostateczny efekt zależy tylko od wyobraźni, więc zachęcamy do eksperymentów. Sushi to potrawa przy której na równi ze smakiem liczy się wygląd, więc najlepiej w trakcie przygotowań puścić wodze fantazji.

Zawsze do sushi podajemy marchewkę w cienkich wstążkach, marynowany imbir oraz wasabi. Polecam też białe wino albo śliwkowe wino choya.



A że nasze sushi smakuje dobrze to nawet nasze domowe zwierzątko może potwierdzić: Zobaczcie tę minę :):




1 komentarz: