niedziela, 23 listopada 2014

Pszenno-orkiszowwy chleb na zakwasie

Uwielbiam zapach świeżego pieczywa w domu. Domowe pieczywo nigdy się nie nudzi, zawsze możecie poeksperymentować z łączeniem różnych rodzajów mąki, możecie dodawać pestki dyni, ziarna siemienia lnianego czy słonecznika, albo otręby, orzechy lub  inne dodatki mokre (jak oliwki, suszone pomidory czy śliwki). Ponad to przepis, który Wam dzisiaj proponuje to przepis na pieczywo przygotowane na zakwasie, które bardzo długo zachowa świeżość. Ponad to pierwszy raz upiekliśmy chleb w naczyniu glinianym. Garnek rzymski przed pieczeniem trzeba namoczyć w wodzie, a w czasie pieczenia dzięki temu, że z naczynie paruje, na chlebie tworzy się delikatna, ale bardzo smacznie chrupiąca skórka :)


Składniki: 

Zaczyn:
3 łyżki starego zakwasu
180 g mąki
170 g wody

Chleb:
300 g mąki orkiszowej chlebowej typ 720/750
400 g mąki pszennej chlebowej typ 720/750
100 g mąki orkiszowej razowej typ 2 000
500 mln wody
1 łyżka stołowa soli

Przygotowanie: 
  • Wieczorem przed dniem, w którym będziemy piec chleb robimy zaczyn - przesiewamy mąkę do średniej wielkości miski, dodajemy 3 łyżki zakwasu i wlewamy wodę. Wszystko dokładnie mieszamy, aby powstała gęsta, wilgotna masa. Nakrywamy miskę ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok.14 godzin, np. na noc. 
  • Jak już mamy gotowy zaczyn, bierzemy się za przygotowanie chleba. Do dość dużej miski  przesiewamy mąkę chlebową zarówno orkiszową jak i pszenną, po czym dodajemy mąkę razową i sól. Delikatnymi ruchami palców lub drewnianej łyżki mieszamy mąki ze sobą. Dodajemy do mąki najpierw zakwas a potem wodę i zagniatamy ciasto. Formujemy z ciasta kulę, którą odkładamy do wysypanej mąką miski, nakrywamy czystą ściereczką i odkładamy na 3-4godziny do wyrośnięcia. 
  • na 20 minut przed końcem czasu wyrastania ciasta moczymy naczynie gliniane w wodzie. Po czasie wyrastania wykładamy ciasto na posypany mąką blat i zagniatamy jeszcze raz (jeżeli klei się do rąk należy podsypać ciasto mąką). Formuje z ciasta kulę. Namoczone naczynie gliniane w środku smarujemy masłem bądź oliwą i wkładamy do niego zagniecione ciasto, przykrywamy ściereczka i odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia. 
  • Po godzinie wyrośnięte ciasto wkładamy do nierozgrzanego piekarnika (garnka rzymskiego nie wolno wstawiać do rozgrzanego piekarnika, ponieważ może pęknąć), ustawiamy temperaturę pieczenia na 180 stopni i pieczemy przez ok. 1,5 godziny. W tym czasie trzeba sprawdzać, czy chleb jest już upieczony i czy nie przypala się skórka. Jeżeli widzimy ze skórka ma już dość, ale chlebowi przydałoby się jeszcze trochę czasu w piekarniku nakrywamy wówczas od góry chleb folią aluminiową. Skórka się dzięki temu nie spali.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz