niedziela, 2 marca 2014

Polędwica cielęca czyli wariacja na temat kotleta wiedeńskiego

Polski schabowy to uboższy krewny sznycla lub kotleta wiedeńskiego. Poza kilkoma niewielkimi różnicami dotyczącymi samego przygotowania jest jedna rzecz, która różni je zasadniczo – rodzaj mięsa. Kotlet wiedeński należy przygotować z soczystej cielęciny. Nam udało się kupić mięso absolutnie wyjątkowe, czyli cielęce polędwiczki. Chociaż takiego zakupu zupełnie nikt w domu nie planował, to decyzja została podjęta dosyć szybko – kupujemy! Ale co z tą polędwicą zrobić?

Szybkie przeszukanie przepisów w głowie i poza kotletem wiedeńskim nic jakoś wpaść nie chciało. Przewertowanie domowych książek kucharskich i internetu także wiele nie pomogło. Skoro tak dobrze wspominamy kotleciki wiedeńskie z naszej wyprawy do Austrii, to czemu nie spróbować zrobić ich ze składników, które mamy w domu? 

Założenie było proste. Robimy wariację wiedeńską w oparciu i sposób przygotowania tradycyjnych schabowych. Mięso zostanie już na talerzu obficie skropione cytryną i podane ze świeżą surówką z czerwonej kapusty i ziemniakami gotowanymi w mundurkach. Danie łatwe w przygotowaniu i dające szanse na niezły końcowy efekt. 

Składniki: 
2-3 polędwiczki cielęce
4 łyżki mąki
4 łyżki bułki tartej
1 jajko
olej do smażenia 
ziemniaki ugotowane w mundurkach

Surówka z czerwonej kapusty: 
nieduża główka czerwonej kapusty
sok z 1 cytryny
1 cebulka
pieprz, sól
oliwa z oliwek

Przygotowanie: 
  • Polędwicę cielęcą kroimy w grube plastry, które delikatnie rozbijamy tłuczkiem do mięsa. Kotleciki muszą być zdecydowanie grubsze niż schabowe. Na jeden talerz wysypujemy mąkę, na drugi bułkę tartą, w miseczce roztrzepujemy jajko. Następnie każdy kawałek mięsa obtaczamy w mące, jajku i bułce (dokładnie w takiej kolejności). 
  • Żeby nie zepsuć tak delikatnego i soczystego mięsa, należy je smażyć możliwie krótko w wysokiej temperaturze - dlatego na patelni rozgrzewamy olej (najlepiej rzepakowy, który ma wysoką temperaturę smażenia) i smażymy kotleciki przez 1-2 minuty z każdej strony. Pozwoli to na zachowanie najlepszych walorów smakowych i jednocześnie panierka nie nasiąknie przesadnie tłuszczem. 
  • Surówka z czerwonej kapusty - kapustę należy pokroić w bardzo drobne paseczki. W dużym garnku gotujemy wodę i parzymy kapustę przez ok. 5 min. Cebulę kroimy w piórka, dodajemy do niej odcedzoną kapustę, sól, pieprz sok z cytryny oraz oliwę i dokładnie mieszamy. Podajemy ostudzoną :)  
  • Kotleciki podajemy z dużym kawałkiem cytryny, którą należy skropić mięso. Cielęcina doskonale komponuje się z surówką z czerwonej kapusty i ziemniakami. 
Odkurzajcie stare przepisy, wracajcie pamięcią do potraw, które próbowaliście w czasie wakacji i zmieniajcie je według własnych upodobań i produktów dostępnych w kuchni. Naprawdę warto! 
 

 

3 komentarze:

  1. Brzmi niezwykle zachęcająco :)
    Proste połączenie delikatnych, nie przytłoczonych smaków - może być bomba! :)
    Dzięki za pomysł!

    OdpowiedzUsuń
  2. nie za krótko się ma to smażyć? minut, góra dwie na stronę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polędwiczka cielęca jest bardzo delikatnym mięsem - dwie minuty na stronę w zupełności wystarczą, żeby mięso było usmażone a jednocześnie, żeby było delikatnie i soczyste :) ważne jest jednak porządne rozgrzanie oleju.

      Usuń