niedziela, 6 października 2013

Irlandzkie śniadannie/Irish full breakfast

Irlandzkie  śniadanie - bardzo sycące, bo jedna porcja zawiera ponad 1000 kcal, daje energię na niemal cały pracowity dzień. I choć trzeba poświęcić trochę czasu na przygotowanie takiego śniadania, a także na znalezienie odpowiednich składników, to naprawdę warto dla tego kulinarnego doświadczenia Zielonej Wyspy.
A dla nas irish full breakfast to także wspomnienie tegorocznych wakacji :)

Składniki: 
2 śniadaniowe kiełbaski wieprzowe
2 plastry bekonu
pół pomidora
1 jajko
plaster black pudding (rodzaj kaszanki)
plaster white pudding (również rodzaj kaszanki - opcjonalnie, gdyż w Polsce jest dość trudno dostępny)
2 kawałki chleba tostowego
2 pieczarki (opcjonalnie)
hash brown - rodzaj placka ziemniaczanego (przepis niedługo znajdzie się na blogu), który można zastąpić także opiekanymi ziemniakami
odrobina masła (lub oliwy)


  • Pieczarki czyścimy dokładnie i kroimy na plastry. 
  • Pomidor delikatnie opiekamy w piekarniku przez ok 10 min z opcją grillowania, przekładając w połowie pieczenia pomidor na drugą stronę.
  • Jeżeli mamy przygotowane has browny to je podsmażamy na patelni, aby były gorące, jeżeli nie to możemy ugotowane ziemniaki opiec w piekarniku razem z pomidorem na złoty kolor i podać do śniadania. 
  • Na patelni rozgrzewamy masło i smażymy na nim pieczarki. Na tej samej patelni i w tym samym czasie kładziemy i podsmażamy kiełbaski wieprzowe na złoty kolor oraz bekon. 
  • Następnie wrzucamy jajko i robimy jajko sadzone. Obok jajka, kiełbasek i bekonu delikatnie przypiekamy także black pudding i white pudding.
  • Pieczywo tostowe opiekamy w tosterze na złoty kolor. 
  • Wszystkie gotowe podpieczone składniki wykładamy na jeden talerz i tak podajemy - bez dekoracji. 
Do tak przygotowanego śniadania świetnie pasuje filiżanka gorącej irish breakfast tea :)
Niekiedy do śniadania podaje się różne sosy - w tym m.in majonez i ketchup, ale to już  wariacja na temat tradycyjnego irlandzkiego śniadania.

2 komentarze:

  1. a gdzie fasolka?

    OdpowiedzUsuń
  2. Fasolka bywa opcjonalna, nie musi być w każdym irlandzkim śniadaniu, a nawet niektóre książki kucharskie podają, że jest to składnik typowo brytyjski :)

    OdpowiedzUsuń