piątek, 16 maja 2014

Warsztaty w szkole gotowania Little Chef

Wczoraj w szkole gotowania Little Chef odbyły się warsztaty kulinarne Wiosenne party. Przygotowane na miejscu menu było pyszne, lekkie i łatwe do przygotowania. Zestawione ze specjalnie wyselekcjonowanym i schłodzonym winem stworzyło kompozycję pobudzającą wszystkie zmysły.


Katia Roman-Trzaska - założycielki warszawskiej szkoły Little Chef - uważa, że najważniejsze są składniki – muszą być świeże i najlepszej jakości. Dlatego szparagi, rukolę i truskawki kupowała o świcie prosto od rolników na giełdzie spożywczej. Potem jeszcze kilka drobiazgów – parmezan, gorzka czekolada, porto do dodania aromatu – i już można było zaczynać gotowanie.

Dziennikarze i blogerzy kulinarni pod czujnym okiem Katii i Pawła Trzaski, współwłaściciela szkoły, wyczarowali z tych składników cuda. Najpierw została przygotowana lekka, ale bardzo efektowana przystawka – focaccia z czerwoną cebulą, pomidorkami koktajlowymi i rozmarynem. Do tego świetnie pasowała sałatka z rukoli, gruszki, orzechów włoskich i płatków parmezanu. Focaccia była pieczona jednocześnie z deserem – tartą z semoliną aromatyzowaną porto  oraz gorzką czekoladą. Było to możliwe dzięki temu, że szkołę Little Chef we wszystkie urządzenia AGD wyposażyła firma Samsung, która w ofercie ma między innymi piekarniki Dual Cook umożliwiające jednoczesne pieczenie dwóch zupełnie różnych potraw, tak że ich zapachy i aromaty w ogóle się nie przenikają. Po przystawce przyszedł czas na danie główne. Wiosna i białe wino sprzyjają lekkim potrawom, więc tak też zostało opracowane menu na warsztaty. Risotto ze szparagami okazało się najlepszym rozwiązaniem i było kulinarnym strzałem w dziesiątkę. Wyjątkowo aromatyczne, że aż trudno było zrozumieć skąd pochodził tak intensywny bukiet. Tajemnicę ujawnił Paweł Trzaska zdradzając przepis na tę potrawę.

Do wszystkich potraw można było samodzielnie, ale pod czujnym okiem sommeliera dobrać wina. Paweł Świąder z firmy Dobre wina zaproponował dziewięć różnych win o różnym bukiecie, poziomie kwasowości i pochodzących z różnych części świata. Każde z nich z innego powodu komponowało się z podanymi potrawami, a ostateczną decyzję o wyborze można było podjąć samodzielnie podczas degustacji. Wszystkie wina zostały schłodzone do optymalnej temperatury w lodówkach Samsung Food ShowCase.

Przepisy opracowane przez szkołę Little Chef:

RISOTTO  SZPARAGOWE

Składniki:

350 g ryżu do risotto
100 g masła
1 cebula drobno posiekana
Pęczek zielonych szparagów
1 szklanka białego wina wytrawnego
Rosół  około 2 litrów (2 litry wody, końcówki szparagów, 2 skrzydełka kurze, 1 marchewka, 5 łodyg natki pietruszki, 2 liście laurowe, 15 ziarenek pieprzu czarnego, 1 mała cebula)
Parmezan  starty drobno 100 g
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
oliwa

Sposób przygotowania:

  • Szparagi opłukać, odciąć końcówki (około 1/3 od końca łodygi)
  • Na skrzydełkach kurzych i szparagach zagotować rosół wraz z pozostałymi warzywami.
  • Rozpuścić 40 g masła na patelni, dodać łyżeczkę oliwy
  • Gdy masło jest gorące dodać cebulę i podsmażyć do miękkości
  • Szparagi pociąć na małe krążki zostawiając główki z 3 cm łodygi na boku.
  • Do cebuli dodać krążki szparagów i smażyć około 2 min.
  • Dodać ryż i podsmażyć 2 min mieszając ryż.
  • Dodać wino i odparować.
  • Dodawać rosół cały czas mieszając po jednej chochli. Rosół musi być cały czas w stanie delikatnego wrzenia.
  • W tak zwanym międzyczasie (robiąc risotto ma się go mnóstwo) na osobnej patelni rozgrzać 30 g masła z kilkoma kroplami oliwy i obsmażyć główki szparagów aż zmiękną ale będą jeszcze chrupiące – około 5 min. Gdy są gotowe lekko posolić i osuszyć ręcznikiem papierowym.
  • Gdy risotto jest gotowe dodać starty parmezan, 30 g  masła,  trochę rosołu, sól, pieprz. Przykryć pokrywką i poczekać 3 min.
  • Dodać natkę pietruszki, zamieszać i podawać.
  • Na wierzch risotta kładziemy główki szparagów


ORTA  DI  SEMOLINO  AL  CIOCCOLATO  (TOSCANA)

Składniki ciasta:

225 g mąki 
25 g mąki ziemniaczanej
125 g zimnego masła pociętego w małą kostkę
75 g cukru pudru
1 jajko
Szczypta soli
Skórka  z 1 cytryny

Składniki masy kremowej:

250 ml mleka
60 g semoliny grubo mielonej
3 łyżki cukru
1 jajko
3 łyżki wina Marsala lub Porto

Składniki glazury:

160 g czekolady gorzkiej
160 ml śmietany 36%
pocięte na plasterki truskawki

Sposób przygotowania:

Aby zrobić ciasto należy wymieszać mąki z cukrem i solą oraz skórką cytrynową.
Mąkę przesypać do miksera. Dodać masło.
Uruchomić mikser na 2 sek. Kawałki masła powinny dokładnie obtoczyć się masłem.
Dodać jajko. Uruchomić mikser na 2 sek. Wyjąć ciasto z miksera, delikatnie ugnieść i zawinięte w folię włożyć do lodówki na 30 min.
Mleko wlać do małego garnka. Gdy jest tuż przed zagotowaniem dodać semolinę i cały czas mieszać. Gdy mleko się zagotuje zdjąć z gazu.
Dodać cukier, jajko, wino. Rozmieszać dokładnie.
Ciasto rozwałkować i włożyć do niskiej formy na tartę. 
Wlać mleko z semoliną i piec w piecu na 180 C przez 30 min. Wyjąć z pieca delikatnie przestudzić.
Składniki glazury rozpuścić w małym naczyniu na ogniu. Wylać na ciasto i wstawić do lodówki na 60 min. Przed podaniem udekorować plastrami truskawek.

















Wszystkie zawarte w artykule fotografie zostały wykonane aparatem Samsung NX30, otrzymanym od Samsung Electronics Co., Ltd

1 komentarz:

  1. ooooo jakie zajebiste warsztaty :) ja się cały czas zbieram, zeby się przejść do cookup, takie gromadne gotowanie jest mega :)

    OdpowiedzUsuń