czwartek, 21 listopada 2013

Chleb żytni na zakwasie


Jakiś czas temu pokazałam Wam, jak przygotować własny domowy zakwas i dlaczego jest on przydatny w każdej kuchni. Chleb na zakwasie jest niezwykle trwały, potrafi być świeży przez ponad tydzień. I cały ten czas jest naprawdę smaczny. Poza tym jest pieczony z wartościowej pełnoziarnistej mąki żytniej, a tym samym jest dla nas zdrowy. Do pieczenia chleba na zakwasie potrzebny jest oczywiście zakwas i trochę cierpliwości

Jak już macie przygotowany zakwas (po kilku dniach można już go używać, ale zawsze lepiej odczekać trochę dłuższą chwilę, żeby nie piec chleba na młodym zakwasie, bo wtedy nie urośnie nam tak dobrze) to możecie zacząć piec prawdziwy żytni chleb.

Składniki: 
zaczyn:
180 g mąki żytniej (typ 1800 lub 2000)
170 ml wody
3 duże łyżki zakwasu

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą w niewielkiej misce, tak aby powstała jednolita masa (konsystencją będzie przypominać bardzo gęstą śmietanę). Miseczkę przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy na ok 12-14 godzin w ciepłe miejsce. W ten sposób powstaje zaczyn, dzięki któremu chleb będzie nam wyrastał.

chleb:
400 g mąki żytniej chlebowej (typ 750)
400 g mąki żytniej (typ 1800 lub 2000)
łyżka soli
0,5 l wody
  • Do dużej miski przesiewamy mąkę, dodajemy sól. Następnie do mąki dodajemy wcześniej przygotowany zaczyn i wodę. Teraz wszystkie składniki należy ze sobą bardzo dobrze połączyć, zagniatając ciasto. Jeżeli macie w domu robot kuchenny z hakiem do wyrabiania ciasta można go użyć, ale można też ciasto zagnieść rękoma. Jeżeli ciasto przykleja się zbyt mocno do rąk można je delikatnie oprószyć mąką lub posmarować dłonie olejem. Z tak przygotowanego ciasta formujemy kulę, którą wkładamy do oprószonej mąką miski, nakrywamy czystą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok 2-2,5 godziny do wyrośnięcia.
  • W tym czasie przygotowujemy sobie foremkę do pieczenia chleba - mogą być to 2 keksówki lub jedna dłuższa i prosta blaszka. Kiedy ciasto nam już wyrośnie wyjmujemy je na stolnicę i ponownie zagniatamy przez kilka minut. Następnie wypełniamy formę ciastem uformowanym w gruby wałek, który wypełni ok 1/2 blaszki. Teraz po raz kolejny przykrywamy foremki czystą ściereczką i odstawiamy na ok. 1 godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
  • W czasie kiedy ciasto nam wyrasta rozgrzewamy piekarnik do 250 stopni. Do rozgrzanego piekarnika wkładamy wyrośnięte już bochenki chleba i pieczemy przez ok. 1 godzinę. W połowie tego czasu należy przykryć z wierzchu chleb (np. kapturkiem zrobionym z folii aluminiowej), aby nie spaliła się skórka. Po tym czasie sprawdzamy drewnianym patyczkiem czy chleb jest już upieczony. Jeżeli patyczek jest suchy to znaczy że możemy wyjąć chleb i ostudzić na kratce kuchennej, jeżeli nie - patyczek będzie mokry i klejący i wówczas należy pozostawić chleb w piekarniku jeszcze na kilka minut.

Przygotowanie takiego chleba jest co prawda czasochłonne, ale w tym czasie w całym domu roznosi się zapach świeżego pieczywa, na które naprawdę warto czekać :)

Wszystkie zawarte w artykule fotografie zostały wykonane aparatem Samsung GALAXY NX, otrzymanym od Samsung Electronics. Co., Ltd.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz